Unie směruje hráče ke studiu trenérských licencí

Jak nabídnout trenérské vzdělávání bývalým i ještě současným hráčům – členům Unie a seznámit je se vším, co příprava na dráhu trenéra obnáší. Jaké typy licencí, kdy a kde se studují… O tom mluvili Tomáš Pešír a Zdeněk Šesták z vedení HFU s Vernerem Ličkou ze sportovního oddělení Fotbalové asociace. 

“Seznámíme hráče s tím, co je třeba vědět a znát k tomu, aby uspěli v příjímacích pohovorech do kursů trenérských licencí. Postrčíme je k dalším informacím, jaké typy licencí existují, jaká je jejich časová náročnost. Prostě kluci musí, a sami to chtějí – vědět víc o všech zajímavých možnostech,” komentuje odbornou schůzku člen vedení HFU Zdeněk Šesták.

A předseda Unie Tomáš Pešír doplňuje: “Největší zájem z řad našich členů vnímáme už teď o trenérskou licenci UEFA A.” 

Jak dál v životě po aktivní kariéře hráče

Obsah studia a jeho forma odpovídá požadavkům UEFA na jednotný model evropského vzdělávání trenérů. V České republice garantuje vzdělávání koučů sportovně technické oddělení FAČR, konkrétně trenérsko-metodický úsek. Ten řídí školení a kursy a uděluje licence v souladu s konvencí o vzdělávání evropských trenérů mezi FAČR a UEFA. Posloupnost trenérského vzdělání jde od nejnižší licence “C” až po nejvyšší Licenci UEFA “PRO”.

„Mě těší, že hodně kluků už myslí na budoucnost, na to, co budou dělat v době po ukončení aktivní kariéry, a zároveň chtějí zůstat u fotbalu,“ říká slovenský reprezentant Matúš Kozáčik, brankář Viktorie Plzeň a člen vedení Hráčské fotbalové unie, který sám nedávno získal A-licenci.

 

Zpět na zprávy