Trenér Loučka: Přijímačky na A licenci jsou náročné, ale já mám vždy jen ty nejvyšší ambice

Jedním ze studentů trenérské A licence v tomto roce je i člen vedení HFU Luboš Loučka. Jelikož je o studium trenérských licencí nejen mezi členy HFU velký zájem, rozhodli jsme se Luboše vyzpovídat pro náš web:

Luboši, jak náročné vlastně jsou přijímací zkoušky na trenérskou A licenci?

Přijímačky byly velmi obtížné, z fleku je myslím jen tak někdo neudělá. Spousta lidí přijímačky nesložila, i když se jednalo třeba i o velmi kvalitní uchazeče.  Zejména první metodologická část byla hodně náročná. Na tu je potřeba se prostě dobře naučit. Ve druhém kole, tedy v praktické a ústní části už jsem si byl jistější. Hodně mi pomohly i zkušenosti z praxe.

Jak jsi sám řekl, spousta výborných fotbalistů zkoušky neudělalo, čím si to vysvětluješ?

O to studium trenérských licencí je totiž enormní zájem. Většina hráčů chce zůstat u fotbalu a trénování je tak pro ně lákavé. Ale jen z minima hráčů mohou být trenéři. V tomto ohledu jsem moc rád, že jsem pro členy HFU zařídili s panem Vernerem Ličkou speciální školení pro uchazeče právě před přijímačkami, což určitě mohlo všem našim členům pomoci.

Jak zatím trenérský kurz probíhá?

Výuka je rozdělena do 6 bloků po několika dnech. Zatím jsme absolvovali první blok a bylo to velmi přínosné. Přeci jen to vedou lidé, kteří o tom něco vědí. I kolektiv máme zajímavý. Řadu lidí znám, je tam i pár kluků, kteří jsou členové HFU, jako například Mára Bakoš. Takže zatím určitě panuje spokojenost.

Zmínil jsi svou trenérskou praxi, kde momentálně působíš?

Teď právě vedu jako hlavní trenér sparťanskou juniorku. Ta práce mě ohromně baví a naplňuje.

Takže bys u ní chtěl zůstat?

U trénování určitě, proto to také dělám, ale všechno má svůj vývoj kupředu a já mám jen ty nejvyšší ambice. Teď jsem u juniorky, a opravdu mě to moc baví, ale za pár let bych rád vedl ligové mužstvo. Ale k tomu je potřeba profi-licence, což je proces ještě na pár let, tak nebudeme předbíhat. Do té doby rád zůstanu tam, kde jsem teď.

Máš třeba nějaký trenérský vzor, který Tě inspiruje?

Tak těch skvělých trenérů, které znám je spousta. Ale že bych chtěl třeba někoho kopírovat, to ne. Mám výhodu, že jsem odehrál spoustu zápasů a působil pod několika špičkovými trenéry, jakými jsou například Petr Rada nebo Pavel Hapal. Od každého bych si chtěl vzít to nejlepší. Ale také to nejhorší a toho se poté ve svém trenérském přístupu vyvarovat.

 

Luboši, děkuji za rozhovor a ať se Ti daří nejen ve tvé trenérské kariéře.

Zpět na zprávy