Ondřej Herzán: Hráči u nás na práci po kariéře skoro vůbec nemyslí. Unie to musí změnit

Atraktivní pracovní uplatnění sportovců po kariéře není snadné najít. Skoro každý hráč, až přestane profesionálně kopat do míče, by chtěl zůstat u fotbalu. Mimochodem to potvrzuje i průzkum agentury Event Service, která je partnerem Hráčské fotbalové unie. Jenže to se prostě nepovede každému. HFU se tématu věnuje a připravuje nabídku vhodných pozic zaměstnání pro hráče.

Ondřej Herzán působil profesionálně v italském fotbale. Hrál za Lecce, Hellas Verona a také za Spezia Calcio. “I v Itálii by bývalí hráči samozřejmě dělali nejraději dál ve fotbale. Jenže to je těžké, nepovede se to každému, stejně jako u nás,” říká záložník, který v české lize oblékal například dres Sparty a byl kapitánem Českých Budějovic.

“Kluci v Itálii na budoucnost po kariéře myslí. Aspoň trochu. Zatímco u nás zejména mladí hráči dělají jakoby nic, je fér si to přiznat. Mají talent a teď dost peněz… Venku hráč už v posledních letech svého aktivního fotbalového života absolvuje kursy na nižší trenérské licence. Poznal jsem zároveň několik spoluhráčů, kteří se tam zapsali na španělštinu a další jazykové kursy. Rozhlíží se po trhu. Jelikož se bavíme o silné fotbalové zemi, tak hráči mají výhodu u nového zaměstnavatele, protože je skoro každý zná. A taky se hodně snaží sami: někdo si otevře café-bar, druhý si koupí podíl v restauraci, další shání licenci na trafiku a jiný se zapojí do práce v rodinné firmě,” popisuje Herzán.

“Myslím, že v českém prostředí může hrát důležitou roli to, že bývalý hráč nabízí kladné vlastnosti, které se hodí do práce. Disciplínu, cílevědomost, silné motivace. Vůli prosadit se a být úspěšný, schopnost zapadnout do týmu. Tohle téma nás v Hráčské fotbalové unii zajímá a připravujeme projekty Duální kariéry. Rekvalifikace a nabídku konkrétních pracovních pozic, ze kterých si hráč po kariéře vybere to, co ho baví, k čemu má vztah,” přibližuje pro hfu.cz Ondřej Herzán.

Zpět na zprávy