Navrátil: Studium hráčů je pro HFU priorita! Zájem tady je, někdy ale chybí čas

HFU klade důraz na to, aby hráči mysleli na svoji budoucnost – především na spoření a na pomoc při jejich pracovním uplatnění po skončení kariéry. A také na vzdělávání, zejména na to trenérské. “Většina fotbalistů by chtěla, až skončí s hraním, zůstat u fotbalu. Často právě jako kouči. Ostatně to není nic vyjímečného, je tomu tak i v zahraničí,” potvrzuje Jakub Navrátil, člen širšího vedení Hráčské unie.

Navrátil působil dva roky v Turecku (Sivasspor), okusil i italské calcio. V Česku hrál za Plzeň, Mladou Boleslav, Příbram, teď obléká dres druholigového Táborska. Pro hfu.cz mluví o tématu studia trenérských licencí.

“Získal jsem před časem licenci C. Teď zájem pustit se do dalšího studování přibrzdilo moje aktivní hraní. Zjistil jsem totiž, že studium Grassroots C licence, které je navazující na C licenci a předchází B licenci, se mi termínově kryje s posledním zápasem. Já nechci studovat licenci nějak na půl, to není můj styl. A když si nejsem jistý, že bych nezvládl kompletní docházku z celkového kurzu, tak do toho zatím nepůjdu. To ale vůbec nic nemění na samotném zájmu na sobě pracovat a uvažovat o trenérství, je třeba rozšiřovat si obzory,” říká Navrátil, který má celkem na kontě skoro 300 profesionálních zápasů a také podíl i na jednom mistrovském titulu Plzně.

33 letý Jakub Navrátil se zajímá o potřeby a zájmy hráčů, je členem širšího vedení Hráčské fotbalové unie. “V Unii je vzdělávání jedno z hlavních témat. Nejvíc se tomu u nás v HFU věnuje Zdeněk Šesták, který vyučuje i na Univerzitě Karlově. A taky kluci v regionech. Podle mě je důležité a taky velká pomoc postrčit hráče, dát jim prvotní impulz k užitečné věci, která se jim bude hodit. Poskytnout jim informace o organizaci studia licencí, o časové náročnosti kurzů. Někdo se třeba nepřihlásil jen kvůli tomu, že neznal podrobně všechny podmínky. Náš záměr je nabídnout speciální kurz UEFA A licence, speciální v tom smyslu, že bude časově flexibilnější pro aktivní hráče. Co se týká licencí C a B, tak je naše úloha hlavně informační.”

Informace o trenérském studiu, které připravuje a organizuje oddělení vzdělávání Fotbalové asociace a spolupracuje na něm Unie trenérů můžete získat také mailovou cestou – info@hfu.cz

Zpět na zprávy