Licenční komise FAČR: Profesionální kluby svým hráčům peníze nedluží

Ze zprávy Licenční komise FAČR vydané ke konci sezóny vyplývá, že kluby 1. a 2. ligy nedluží peníze svým hráčům. Všech 32 klubů doložilo veškeré dokumenty od svých hráčů o bezdlužnosti. Licenční komise udělující licenci klubům pro nadcházející sezónu tak tento aspekt v probíhajícím řízení nebude dále řešit. Odpovídá tomuto stavu však i realita?

Situace na první pohled vypadá velmi dobře. Profesionální kluby nemají vůči svým hráčům žádné nevyplacené závazky. Český fotbal má tak výplaty oficiálně v pořádku. Stav věcí se oproti minulým letům zcela jistě zlepšuje. I počet sporů mezi kluby a hráči o dlužných částkách se rapidně snížil a v probíhající sezóně se dokonce blížil nule, což je jasný signál o pozitivní změně. Historie a zkušenosti nám však napovídají, že by bylo předčasné propadat bezmezné euforii. „Situace je určitě mnohem lepší, než jaká byla v minulosti. V uplynulé sezóně jsme u sboru rozhodců evidovali jen 2 stížnosti na nevyplacené mzdy, což je nejméně za posledních několik let. I tak se ovšem podle našich informací v některých klubech výplaty i nyní zpožďují,“ říká k současné situaci Vojtěch Znojemský z HFU. „Někteří hráči totiž stále podepisují svým klubům „bezdlužnost“, ač jim jejich klub dluží na výplatách někdy i několikaměsíční výplaty,“ dodává Znojemský pro náš web. Dříve totiž nebylo neobvyklé, že se hráči ve strachu o své další působení, nebo v důvěře ve svůj klub dobrovolně svým podpisem bezdlužnosti vzdávali práva na své peníze. Pokud je nedostanou ani opožděně, často už je nezískají vůbec. Sbor rozhodců, v případě podepsané bezdlužnosti, už pak jen těžko něco zmůže.

„Je to naprosto slepá ulička, protože pokud hráč podepíše bezdlužnost a přitom existuje jeho pohledávka po splatnosti, tak je to špatně,“ upozornil licenční manažer Fotbalové asociace Stanislav Rýznar pro Český rozhlas. „Ve finále se to může otočit i proti němu, jelikož při případné vymahatelnosti pohledávky, vytáhne dlužník přípis, na kterém hráč podepsal, že neexistuje žádná pohledávka po lhůtě splatnosti.“ Podle Rýznarovy statistiky navíc většina takto až nezdravě loajálních hráčů v klubu stejně do jednoho roku skončí. „Mně se vždycky v životě vyplatilo trvat na pravidlech a sjednávat si dohody ‚reálného charakteru‘, které mohou obě strany splnit.

Hráči mají možnost i sami aktivně během sezony upozornit licenčního manažera, že jim klub dluží peníze, což ovšem příliš nevyužívají. Pomocnou ruku všem hráčům nabízí i HFU. Pokud vám klub dluží, kontaktujte nás na info@hfu.cz a i díky našemu dobrému postavení v hierarchii českého fotbalu se vám pokusíme pomoci.

HFU dále apeluje na všechny hráče, aby nepodepisovali bezdlužnost, pokud mají vůči klubu stále nevyplacené pohledávky!

Zpět na zprávy