Sociální dialog v Praze: HFU jednala s trenéry, kluby, Fotbalovou asociací i agenty hráčů. Hlavně o spoření

Zástupci Hráčské fotbalové unie byli v pondělí 23. 4. 2018 v Praze aktivními účastníky jednání Sociální dialog – tak se nazývá diskuse FAČR, LFA (profesionálních klubů), trenérů, agentů a hráčů. Podobná jednání probíhají v mnoha evropských zemích a mezinárodní organizace UEFA o nich má podrobný přehled. Témata: profesionální smlouvy, motivace hráčů ke spoření na dobu po kariéře, studium trenérských licencí. HFU je od 2. června 2017 jediným oficiálním respektovaným subjektem, který jedná za hráče na území ČR.

HFU, Fotbalová asociace ČR, LFA (profesionální kluby), Unie českých fotbalových trenérů a Asociace fotbalových agentů absolvovaly společné jednání Sociální dialog poprvé již loni v červnu. Tehdy podepsaly Memorandum “Velká fotbalová rodina” o vzájemné spolupráci a respektu a vytvořily tak pětku nejvýznamnějších subjektů v českém fotbalovém prostředí.

Spořící programy, hráči musí myslet na svoji budoucnost
Tentokrát se mluvilo hlavně o výchově hráčů ve finanční oblasti a jejich uplatnění po fotbalové aktivní kariéře. HFU předložila konkrétní koncepty spoření profesionálních hráčů. “V HFU jsme se tomu věnovali několik měsíců v týmu pod vedením bývalého brankáře a finančního experta Martina Slavíka. Záměry, které jsme přednesli, byl komentovány jako zajímavé. Všichni na dnešním velkém jednání se shodli na tom, že je důležitá osvěta a edukace hráčů v této oblasti. Jde o jejich životy po kariéře. Je nutné, aby mysleli na budoucnost. Materiály budeme dále společně připomínkovat a rozvíjet,” uvedl za HFU předseda Tomáš Pešír.

Milan Fukal, místopředseda HFU, k tomu pro www.hfu.cz doplnil: “Spoření všech profesionálních hráčů na období přechodu do života po kariéře je nutností. Je to naše velká priorita. V cizině už to dávno funguje. Není čas v jednáních a přípravách nijak otálet! Vidím okolo sebe spoustu kluků, kterým se po kariéře vůbec nedařilo. A cítím, že musíme předejít krizovým situacím a špatným koncům fotbalistů.” 

Jednalo se také o zvýšení minimálních odměn pro profesionální hráče. Toto téma přinesla na stůl HFU. Proběhla diskuse i o úpravě vzoru profesionální hráčské smlouvy.

Hráči chtějí po kariéře zůstat u fotbalu. Studium trenérských licencí
HFU myslí také na odborné vzdělávání fotbalistů. “Hodně hráčů po kariéře chce být dál u fotbalu, nejčastěji jako trenéři. Potvrzuje to i náš nedávný průzkum mezi hráči. Spolu s Unií trenérů vytváříme zajímavé projekty. Budeme kluky dál informovat hlavně o všech možnostech studia trenérských licencí. Můžeme například připravit seminář, který hráče připraví na přijímací zkoušky do trenérských kurzů,” řekl Zdeněk Šesták z vedení HFU.

„Je důležité, že všech pět stran dokáže sednout k jednomu stolu a konstruktivně se bavit o mnoha tématech. Primárně řešíme věci, které se týkají především dalšího zlepšování podmínek pro hráče. Je jenom dobře, že při řešení poměrně důležitých věcí máme okamžitou zpětnou vazbu z několika stran. Český fotbal širokou debatu asociace, ligových klubů, trenérů, Hráčské unie i agentů potřebuje,“ komentoval jednání Sociální dialog Martin Malík, předseda FAČR.

Informace o jednání na webu České televize, odkaz zde

Zpět na zprávy