Jedinečný průzkum mezi fotbalisty. Téma: Finance, díl první

Fotbaloví profesionálové & přístup k financím. Hlavní zjištění z průzkumu Hráčské fotbalové unie realizovaného ve spolupráci s agenturou Foresite Marketing. Díl první. “Pozor na to, s kým o penězích mluvíte a kdo vám chce s financemi radit,” varuje Milan Fukal (na foto), místopředseda HFU a člen Etické komise Fotbalové asociace.

Hráčská fotbalová unie provedla průzkum mezi profesionálními fotbalisty z české první a druhé ligy a českými hráči ze zahraničních soutěží. Hlavním tématem průzkumu byl přístup hráčů ke správě svých finančních prostředků, zejména s výhledem ukončení jejich profesionální kariéry a přípravu na „život po fotbale“. Realizace průzkumu se ve spolupráci s HFU ujala agentura Foresite Marketing, která se dlouhodobě zabývá oblastí výzkumu trhu a spotřebitelského chování. Průzkumu se zúčastnilo 107 hráčů ve věku od 19 do 35 let. Nadpoloviční většina jich v současnosti působí v české nejvyšší fotbalové soutěži.

Profesionální hráči: Díváme se do budoucna…
Velká část dotazovaných sděluje, že myslí na budoucnost po fotbalové kariéře. Dokonce 90% fotbalistů uvedlo, že si pravidelně spoří část vydělaných peněz a 56% hráčů se pokouší investovat prostředky tak, aby jim v budoucnosti přinášely další zisk. Osobními rozhovory bylo ale zjištěno, že fotbalisté používají pouze v malé míře, marginálně, tradiční spořící produkty jako penzijní připojištění či stavební spoření.

…, ale občas si zkrátka musíme udělat radost.
Přestože většina hráčů uvádí, že se snaží o své finance pečovat, přes polovinu hráčů přiznalo, že si občas bez rozmýšlení koupí něco, co se jim líbí. Nedostatek finanční disciplíny tak často nabourává pokusy o systematický zodpovědný přístup k financím. Aby si hráči dopřáli něco, co skutečně chtějí, mohou často sahat do již vytvořených úspor. Při dotazování dokonce téměř čtvrtina oslovených přiznala, že se již během kariéry dostala do finanční nouze.
Deklarace fotbalistů uvádí do souvislostí Milan Fukal: „To číslo se mi zdá vysoké, že 90% hráčů spoří, řekl bych že ne pravidelně. Jako nutnost vidím téma spoření hráčů během kariéry, a souběžně s tím je důležitá osvěta ve finanční gramotnosti, jak vůbec s penězi nakládat, nevydávat peníze zbytečně, neskočit na rady různých poradců! Co se týká zodpovědnosti: tak ano, dělat si malé i větší radosti patří k životu, ale úměrně příjmům. Hráči musí dávat peníze na správné místo.“

U fotbalu chtějí zůstat skoro všichni…
Většina dotazovaných hráčů uvedla, že i po konci aktivní kariéry plánují dále působit ve fotbalovém prostředí, pouze 17% respondentů se ho chystá opustit.
Případné další působení ve fotbalovém prostředí ale pro 43% hráčů, dle jejich vlastního vyjádření, nebude hlavním zdrojem jejich budoucích příjmů. Tito respondenti předpokládají, že dalším zdrojem jejich příjmů bude vlastní podnikání (25%), výnosy z investovaných prostředků během kariéry (18,75%) či naspořené peníze (3%).

Že není snadné najít ve fotbale práci, která by hráče živila naplno, potvrzuje i bývalý záložník pražské Sparty a Slavie Martin Abrahám: “Je to o kamarádství, vzájemných vazbách. Potvrzuji, že to prostě není snadné najít zajímavé dobře zaplacené místo ve strukturách fotbalu.”

Příkladem úspěšného po-kariérního života může být Ivo Ulich, bývalý fotbalový záložník známý z angažmá ve Slavii Praha či bundesligovém Mönchengladbachu. Ve 33 letech ukončil fotbalovou kariéru, aby se mohl naplno věnovat byznysu, který rozjel spolu se svými bratry. Jejich firma M&T vyrábí designové dveřní a okenní kliky a kování a je známá již po celém světě. Jeho roční tržby nyní převyšují částku 100 milionů korun. A tak si Ulich může plnit své sny. Mimo jiné vybudoval luxusní resort na Seychelách.

Ondřej Herzán působil profesionálně v italském fotbale. Hrál za Lecce a za Hellas Verona a také za Spezia Calcio. „I v Itálii by bývalí hráči samozřejmě dělali nejraději dál ve fotbale. Jenže to je těžké, nepovede se to každému, stejně jako u nás. A není každý Pavel Nedvěd, aby se stal viceprezidentem Juventusu,“ říká záložník, který v české lize oblékal například dres Sparty a byl kapitánem Českých Budějovic.

Průzkum mezi fotbalisty. Hlavní výstupy, díl druhý.

Zpět na zprávy