Ivo Ulich: Sport mi dal do života opravdu moc. Hrál jsem ping pong, pak fotbal a teď podnikám

Do svých deseti let běhal blonďatý kluk za míčem na pláckách v Bohuslavicích nad Metují a taky hrál ping pong. A za nějaký čas už mu tleskali fanoušci na velkých stadionech v evropských soutěžích s Hradcem Králové a se Slavií Praha. Prožil 4 roky v Borussii Mönchengladbach a fotbalově poznal i Japonsko (kde působil například s Pavlem Horváthem).

“Vzpomínek je dost, byla to pěkná fotbalová kariéra. Ničeho nelituji, žádného rozhodnutí. Myslím, že mě fotbal dobře zformoval pro další životní etapu,” říká 43letý Ivo Ulich s více než 400 profesionálními zápasy na svém kontě. Po ukončení kariéry zůstal v kontaktu s fotbalem. Sedm let působil jako ambasador mládežnických reprezentací ČR. “Bavilo mě to, měl jsem přehled o mladých hráčích. Mohl jsem srovnávat se zahraničím, vidět v čem jsou naši kluci lepší i to, v čem zaostáváme. Mohl jsem poradit hráčům, trenérům, být u hřiště.”

Generace fotbalistů se podle bývalého reprezentanta Ulicha ohromně liší. Na co by podle něj měli myslet při kariéře současní hráči a co jim chybí? “Je to trpělivost, pokora, schopnost překonávat překážky, být mentálně silný. Kdo splní alespoň tyto základní parametry, má šanci něčeho dosáhnout, ale stejně to není garantované. Potřebujete také dobré zdraví a mnoho dalšího.”

Hbitý záložník s přezdívkou “Ulda” se ale nyní hlavně věnuje podnikání a to již téměř 20 let. S bratry založil firmu M&T, která vyrábí designově jedinečné dveřní kliky a prorazil s nimi do světa. Před rokem a půl otevřel privátní resort Palm Royal Luxury villas na Seychelách. “Vybudovat společnost a prosadit se bylo stejně těžké jako se dostat ve fotbale na vrchol. Společné rysy se sportem jsou, že nikdy zprvu nevíte, jak to všechno dopadne. Americký byznysmen Mark Cuban (televizní magnát a majitel Dallasu v NBA pozn. red.) říká, že podnikání má jako vrcholový sport, že se vždy najde někdo, kdo vás chce porazit. S tím maximálně souhlasím. V byznyse i ve sportu potřebujete pevnou vůli, trpělivost, umět žít pod tlakem, věřit si.”

Ivo Ulich je velkou posilou v řadách členů Hráčské fotbalové unie. “Hráčské unie znám ze zahraničí. Jsem přesvědčený, že spousta věcí a projektů lze nastavit i v českém prostředí. Vždyť hodně už je toho v cizině vymyšleného. Činnost HFU, která má navíc vlastní ideje, má pro hráče velký smysl. Unii vnímám jako takové servisní středisko pro profesionály, ale může přinést hodně i amatérům. HFU musí být absolutně transparentní a to si myslím splňuje. Pro mě je důležitá i osoba Milana Fukala (místopředseda HFU pozn. red.), kterého znám z dob vojny v Karlových Varech a pak jsme se spolu potkali v klubu v Německu. On je záruka čistoty, má jasné představy o fungování Unie. Já se z časových důvodů nemůžu zapojit každý den, ale mohu pomoci v zásadním projektu, který Unie brzy ohlásí. Těším se na to, jsem zvědavý na reakce. Prozradím téma: charita a pomoc. Myslím, že i prací v této oblasti je možné přispět k lepší image českého fotbalu, který není v úplně dobré kondici.”

Zpět na zprávy