Iva Mocová: Chtěla bych trénovat nároďák a možná i kluky. Žena se fotbalem v Česku ještě neuživí

Iva Mocová, jedna z nejúspěšnějších českých fotbalistek, dříve sázela branky za obě pražská S. Dnes se chystá i s pomocí HFU na kariéru trenérky. Přinášíme rozhovor o její kariéře, pohledu na ženský fotbal i o plánech do budoucna.

Jak hodnotíte přípravný seminář HFU pro uchazeče o studium trenérské A licence vedený panem Vernerem Ličkou?
Verner Lička je velká trenérská osobnost, která má vždycky co říct. Ráda ho poslouchám a jsem ráda, že jsem se mohla semináře zúčastnit. V současnosti mám trenérskou B licenci a budu se snažit získat „áčko“, takže jakoukoli podobnou pomoc vítám.

Jaké jsou vaše současné trenérské zkušenosti a ambice?
Momentálně dělám asistentku trenéra sparťanského ženského A-týmu a hlavní trenérku B-týmu žen. Mým cílem je určitě dostat se k národnímu týmu. To je zkrátka nejvíc. A klidně si zkusit trénovat někdy i kluky, ta mentalita je tam trochu jiná, takže by mě to také lákalo.

Působíte ve Spartě, ale s velkým fotbalem jste začala ve Slavii. Je rivalita v ženském fotbale mezi těmito dvěma kluby stejná jako v mužském? Považujete se nyní jednoznačně za sparťanku?
Ta rivalita je samozřejmě veliká. Řekla bych, že úplně stejná v ženském jako v mužském fotbale. Navíc já jsem ze Slavie neodešla úplně v dobrém… Ale ve Spartě jsem už od roku 2004. Považuji se tak jednoznačně za sparťanku. Táta byl sice slávista, ale kvůli mně začal fandit také Spartě.

Na jaký momenty ze své hráčské kariéry vzpomínáte nejvíce?
Určitě nejraději vzpomínám na všechny mé góly v derby proti Slavii (smích). Pak samozřejmě na starty za národní tým a v Lize mistryň.

Je český ženský fotbal konkurenceschopný zahraničnímu?
Ligový bohužel moc ne. V Česku se žena fotbalem neuživí, musí k tomu mít práci. A to se pak vrcholové úrovni zvládá těžko. Já sama jsem při kariéře vždycky pracovala, tohle je na západě jiné. A ukazují to i výsledky z konfrontací v Lize mistryň, svět je prostě v tomhle jinde. Co se týče reprezentace, žádný velký úspěch také ještě nepřišel, ale myslím, že se situace lepší a čekám, že by nějaký brzy přijít mohl.

Členkou Hráčské fotbalové unie jste přes půl roku, jaký smysl vidíte v práci Unie?
Moc si cením si snahy, kterou HFU od počátku vyvíjí. Sleduji její aktivity a vždycky se ráda zúčastním připravovaných akcí. Navíc se dobře znám s Luckou Martínkovou a Lubošem Loučkou, kteří jsou ve vedení HFU. Jsou to pro mě důvěryhodní lidé, kteří pro fotbal už něco udělali, a věřím jim. Jejich snaha je autentická.

Jeden z parádních gólů Ivy Mocové z derby pražských S: https://www.youtube.com/watch?v=WPSz8YkTkaM

Zpět na zprávy