HFU poskytuje právní pomoc zdarma. Spory řeší rychle ve prospěch hráčů

HFU vyřešila za 16 dní případy hráčů z Dukly. Spokojený Košút v Polsku. Rendla získal 170 tisíc korun od Čáslavi. Trapp, Šnirc, Schůt i podvedený Řehák požádali Unii o právní servis.

HFU vyřešila za pouhých 16 dní kauzy hráčů z Dukly. Václav Milec, Ondřej Kotlík i Dominik Farkaš uspěli. Unie přitom nevyvolala žádný konflikt s klubem, k úplnému uzavření případů došlo jasnou věcnou komunikací. Nebylo ani třeba, aby věci projednával Sbor rozhodců.

„Intenzivnější komunikaci se Slováckem a v tomto případě i s FIFA vyžadovala kauza Tomáše Košúta. Chci říct, že k věci přistoupil zodpovědně pan Pojezný z managementu klubu. Košút je už teď v polském klubu Arka Gdyňa,“ uvádí předseda HFU Tomáš Pešír. „Díky HFU můžu znovu hrát a mám všechny peníze,“ usmívá se Košút.

Aktuálně se jedná o záležitostech Ivana Šnirce (nyní FK Ústí nad Labem), konkrétně z doby, kdy byl na Slovensku v FK Dukla Banská Bystrica.

Na Hráčskou unii se před několika dny obrátil záložník Petr Trapp, mj. působil v minulosti v Plzni a ve Slavii, poslední sezonu strávil v ligové Příbrami. Věc se týká jeho předchozího angažmá v Libanonu v roce 2015.

Michal Rendla a Čáslav. Tento spor se protáhl. “Když jsme řešili případ Michala, existovala ještě Arbitrážní komise. Ta celý spor hráče s Čáslaví neúměrně protahovala, bylo to zdlouhavé. Takový nekonečný příběh jen získat písemný Nález od komise,“ rozkrývá Pešír. „Spolupráce s Michalem, který studuje vysokou školu, byla v této věci bez problému, obdivujeme jeho trpělivost. I změna vedení v Čáslavi pak pomohla ke zdárnému konci.“

„Trvalo to fakt dlouho kvůli tomu arbitrážnímu řízení. Až kroky HFU, jejímž jsem členem od jejího vzniku, pomohly. Servis od Unie byl zdarma. Bez ohledu na můj případ jsem přesvědčen, že je velmi důležité pro všechny kluky, kteří mohou někdy vstoupit do sporu s klubem, že odpadla jedna instance v celém procesu. A to právě ta zrušená Arbitrážní komise,” tvrdí Rendla. Nakonec získal dlužné částky v celkové hodnotě 170 tisíc korun.

Úprava Stanov Fotbalové asociace ČR přinesla v červnu 2017 zásadní změnu v procesu rozhodování sporů mezi kluby a hráči. Nově případy ve druhé instanci už nebude posuzovat zrušená Arbitrážní komise. Spory zůstanou pouze na dvoustupňovém Sboru rozhodců.

„Zní to trochu složitě, ale je to důležitý krok. Zrychlí celé řešení všech případů. Dojde k výraznému zjednodušení řešení sporů fotbalistů s kluby. Ohromně to pomůže hráčům. Naše intenzívní vyjednávání, která přinesla tuto změnu, byla věcná a odborná. Trvali jsme na zrušení arbitrážní komise a nutnosti zrychlení celého arbitrážního řízení ve prospěch hráčů,“ komentuje dění Pešír.

HFU dále řeší situaci Lukáše Schůta a Petra Řeháka, ten dnes již působí v Německu: „Nebojím se říct, že se cítím podveden jednáním ČAFH, které jsem slepě důvěřoval, i Mostem. Můj případ teď řeší civilní soud a bylo by nespravedlivé, kdybych se všemi důkazy neuspěl. To, že jsem požádal o asistenci HFU, byl logický krok. Jsem vůbec rád, že mě HFU neodmítla a bez nároku na nějaké odměny se pro mě právně angažuje,“ prohlásil Petr Řehák.

Související článek: HFU zrušila arbitrážní komisi. Řešení sporů se výrazně urychlí.

Zpět na zprávy