HFU apeluje na hráče: Myslete na budoucnost, spořte během kariéry a vyvarujte se hazardu

Jedním ze základních bodů činnosti Hráčské fotbalové unie je starost o po-kariérní život profesionálních fotbalistů, které Unie nabádá ke spoření a nabízí jim pomoc při hledání práce, či různé formy doškolování v rámci i mimo fotbalového prostředí. Krom toho HFU šíří mezi fotbalisty osvětu v problematice sázení a hazardních her, se kterým má problém nemalá část hráčů. O tom, že tento problém mívá vážné následky, se můžete přesvědčit z rozhovoru s Milošem Buchtou pro MF Dnes, jehož zkrácený přepis Vám přinášíme.

 

Miloš Buchta: „Fotbalista frajer dopadne špatně“

Oceňuji, že o své minulosti mluvíte otevřeně. Kvůli hazardním hrám jste dlužil tři miliony korun a dostal se z toho. Jste příklad pro fotbalisty, kteří řeší podobné potíže. Vidí, že se dají řešit.
Je to celosvětový problém ve sportu, kde se točí víc peněz. Hráči do toho spadnou úplně lehce, akorát se o tom nemluví. Můj názor je, že je strašně málo chytrých hráčů, kteří využijí potenciál těžit do budoucna z peněz získaných lehčím způsobem ve sportu. Skvělým příkladem může být David Rozehnal, jenže takových je strašně málo.

To stále nefunguje osvěta o finanční gramotnosti od klubů?
To by se mělo tady zavést. Jak ve vyspělejších zemích, kde minimálně 10 procent z platu posílá klub přímo na spořicí účet. (podobné opatření navrhuje i HFU pozn. red.) My jsme OSVČ a z peněz, které dostaneme, musíme dělat všechny odvody. Někteří kluci si to neuvědomují, pak jdou do nuly a zjistí, že je třeba zaplatit zdravotní, sociální, daň a všechno.

Radíte mladším spoluhráčům, aby nakládali s penězi uvážlivě?
Bavíme se o tom, co po kariéře. Mám kamaráda, který dělá finanční poradenství, a také má myšlenku, aby si hráči spořili. Ale je na každém, jestli to chce, nebo nechce. Když řeknu klukům svůj příběh, že mohou dopadnout tak, že skončí s fotbalem a nemají nic našetřené, tak zbystří. Když mají dvacet pět let, mají před sebou maximálně deset roků kariéry. Jen výjimky hrají déle než do třiceti pěti. Pokud nezačnou teď a budou to vždy odkládat, tak nikdy neušetří. To vím z vlastní zkušenosti. Já ještě udělám přestup, ušetřím! Tak to ale nefunguje.

Vaše gamblerství přitom nezačalo tak, že jste nevěděl, co s penězi, ale naopak jste viděl, jakými výhrami z rulety, sázek či automatů se chlubili mazáci v šatně, a chtěl jste se jim vyrovnat, že?
To byl ten problém, chtěl jsem se vyrovnat starším klukům a finančně jsem na to vůbec neměl. V té době každý chtěl být frajer. A pak to dopadá špatně.

Myslíte, že hraje nějaký faktor specifická fotbalová kabina, kde se více než jinde řeší, kdo jaké má auto, džíny, mobil, účes?
Tohle se řeší, to je pravda. A nejvíc má právě ten, který se tímhle nenechá strhnout. Tchán je úspěšný podnikatel, ví, kde může investovat. Nikdy není dobré se chtít někomu vyrovnat: Ten má dobré džíny, tak si je půjdu koupit taky. To je podle tchána zbytečné vyhazování peněz. A já to teď beru tak, že nemusím chodit ve značkovém oblečení, ale hlavně mít něco na sebe.

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/milos-buchta-brankar-olomouc-rozhovor.A190511_133024_fotbal_par

 

Zpět na zprávy