Francis Koné: Moje cena FIFA Fair Play je důležitá pro Česko. Chci ho zviditelnit.

Uplynulo několik dní, kdy útočník Francis Koné získal ocenění FIFA Fair Play Award. Zdálo by se, že zájem o současného útočníka Zbrojovky Brno pomalu utichl. A není tomu tak, v zahraničí se o jeho činu – záchraně života protihráče přímo na trávníku, pořád píše. Potvrdil to třeba i Ital Alessandro De Felice, dopisovatel jednoho z nejsledovanějších serverů calciomercato.com

V únoru se v ligovém utkání Bohemians 1905 – 1. FC Slovácko srazil domácí brankář Martin Berkovec hlavou se spoluhráčem Krchem. Ztratil vědomí a bezvládně ležel na hřišti. Francis Koné v dresu Slovácka okamžitě zareagoval a vytáhl zraněnému zapadlý jazyk, aby mohl dýchat. A přispěl k záchraně jeho života. To už se ví…

Fakt, že video této situace v médiích létá po světě sem a tam, že Koné získal Cenu Fair Play od FIFA a hlavně, že rodák z Pobřeží slonoviny podobně zasáhl už počtvrté, to pořád, i s odstupem času, drží silný příběh živý. „Něco podobného se stalo dvakrát v Africe a jednou v Thajsku,” řekl skromně světoběžník Koné, který reprezentoval Togo.

26 letý Francis se usmívá doma v obýváku a pro hfu.cz povídá: “Dostal jsem stovky esemesek a pořád zvonil telefon. Víte, já ale považuju za prospěšné, že FIFA sleduje dění v české lize, to je důležité a jsem rád, že jsem k tomu přispěl. Ta cena pomůže ke zviditelnění zdejšího fotbalu. Chci jí věnovat České republice. Je to země, která mi toho hodně dává a našel jsem tady jako sportovec pozitivní podmínky pro mojí práci.”

Milan Fukal, místopředseda Hráčské fotbalové unie a člen etické komise Fotbalové asociace, vnímá Koného jednání jako příkladné: “Je to skutečně úctyhodné. Takové věci dělají sport lepším. Myslím, že je to vzor pro mladé kluky, že sport je něco víc než vyhraný zápas. Důležitá je hlavně propagace podobných činů. A hlavně podobné věci mají přesah i úplně mimo fotbal.”

Zpět na zprávy