Fotbalista Luboš Loučka byl málem doktor, teď trénuje mladé sparťany

Byl zrovna Silvestr, když Luboš Loučka zvedl mobil. “Míša Horňák mi volá…” podivil se nahlas. Ten hovor byl veledůležitý, takový top telefonát uplynulého roku 2017. Michal Horňák, bývalý slavný obránce a nyní kouč juniorky Sparty, mu nabídl spolupráci: “Pojď se mnou trénovat!”

A bylo hotovo, rozhodnuto. 35 letý Luboš Loučka následně rozvázal smlouvu v Německu, tam totiž ještě pořád hrál nižší soutěž. Konec jeho aktivní hráčské kariéry definitivně nastal. “Po pár dnech u mladého týmu Sparty musím říct, že je to skvělé, zajímavé, náročné. V tréninkovém centru Sparty se potkáváme s áčkem, my jedeme za pár dní v rámci zimní přípravy na soustředění na hory, do Pece pod Sněžkou. Těším se, no kluci míň, bude to pro ně náročné,” pousměje se Loučka.

Tenhle přestup na trenérskou stranu bývalému hráči Opavy, Sparty, Jablonce (v severočeském klubu odehrál 239 zápasů) parádně doplňuje šťastné Loučkovo životní období. Před několika týdny se mu narodil druhý syn a on si pochvaluje také idylické rodinné vztahy s rodiči i se sestrou: “Spokojený rodinný život, to je základ všeho.”

Když se ohlíží za minulými roky, zmíní kolotoč kolem Ligy mistrů ve Spartě, i když ten zažil mezi náhradníky. “Byl jsem u toho, ve velké prestižní soutěži, prostě velký fotbalový svět. No a nejvíc pro mě zůstane Jablonec, s tím jsem spojený nejvíc. Byly to krásné roky, vždyť jsme tam v roce 2013 vyhráli i český Pohár.” Luboš Loučka nemá žádný trenérský vzor, přesto si vzpomene například na spolupráci s Pavlem Hapalem v Opavě nebo Václavem Kotalem. “Nemám ale někoho konkrétního jako přímý příklad,” říká v rozhovoru pro hfu.cz

Možná se mohl stát lékařem. “Je to pravda, medicína mě hodně zajímala, ale k tomu, abych ji vystudoval chyběl hlavně čas. Dnes to vidím tak, že jsem se naštěstí lékařem nestal,” usměje se, ale na první pohled až tak úplně jasně nepoznáte, zda ho to mrzí nebo ne…

V současné době se Loučka věnuje kromě trénování ve velkém klubu také práci v Hráčské fotbalové unii. “Chceme něco dělat pro fotbalisty, třeba hlavně pro mladé. Aktivním patronem Unie je Tomáš Hübschman. Pracujeme reálně. Ne jen tak, ne jenom na oko. Považuji to za vážnou věc. Dát pomocnou ruku hráčům teď i v budoucnu, když s fotbalem skončí. Činnost Unie má jasný smysl a já jsem rád, že tam můžu být spolu s kluky, kteří něco dokázali.”

Zpět na zprávy