Daniel Zítka: Spoření hráčů? Dá se ušetřit “finanční nádhera”

Pravidelné spoření profesionálních fotbalistů. Odkládání peněz na život po kariéře, spořící fond a vůbec spořící programy pro hráče – to jsou důležitá témata, kterým se v České republice věnuje Hráčská fotbalová unie. Význam zabezpečení hráčů, které předchází krizovým situacím, si uvědomují kluby i sportovní instituce. Tyto věci fungují v zahraničí běžně. Tak třeba v Itálii už 40 let, nedávno se mluvilo o těchto aktivitách v Portugalsku. V Evropě prostě nic vyjímečného. Mnoho českých hráčů, kteří působili venku, takové spoření poznali na vlastní kůži.

Daniel Zítka, dnes trenér brankářů ve Spartě, působil v Belgii přes 10 let (Lokeren, Anderlecht, v roce 2007 byl nejlepším gólmanem celé soutěže). Sympatický muž s nadhledem ve velmi pohodové atmosféře popisuje svoji zkušenost: “Spoření z platu v Belgii funguje pro všechny hráče. Naspořené peníze má fotbalista k dispozici ve 35 letech. V různých zemích se tato věková hranice trochu liší. V klubu nás pravidelně každé 3 měsíce informovali o stavu našich individuálních účtů. Po letech působení v Belgii jsem dostal vše, co jsem předtím automaticky dával stranou z platu. O nic se nebylo třeba starat, žádný problém. Zhodnocování bylo minimální, nijak zásadní. O úroky v systému nejde.”

Potvrzuje to Martin Slavík z vedení HFU. Ten se celé věci v České republice věnuje a jeho ekonomický přehled je velký. “Tak za prvé – aktuální situace na bankovním trhu při současných úrokových sazbách neumožňuje nějaké zásadní zhodnocení. To spoření musí být totiž střízlivé, konzervativní. Prostě jisté. S penězi hráčů se nebude nijak divoce hrát. Pokud hráč v životě investuje, dělá to s jinými penězi a jinými cestami. My se bavíme o úplně jiných penězích – o naspořených financích z platu fotbalisty během jeho aktivní kariéry. A ty mu umožní lehčí vstup do civilního života až s hraním skončí. No a pak je tady důležitý prvek nasměrování fotbalistů k odkládání části peněz, prostě podpora myšlení na budoucnost. Mít nějakou základní jistotu v příštích letech,” zdůrazňuje bývalý brankář Slavie, Mladé Boleslavi a Teplic.

“Musím říct, že většina mých spoluhráčů se o celou věc nijak aktivně nezajímala. Málo mysleli i na nějakou práci po kariéře. Je to škoda. Ale pak to byla doslova finanční nádhera, co jsme dostali,” dodává “Belgičan” Daniel Zítka.

Více:
Život po kariéře. Další informace o aktivitách HFU v této oblasti – zde v článku idnes
HFU podporuje systém spoření hráčů

Zpět na zprávy