Ambasadorka HFU, fotbalistka roku Voňková: Ať fotbal hrajou holky s klukama

Princezna z Bayernu Mnichov Lucie Voňková pomáhá z pozice ambasadorky Hráčské fotbalové unie českému ženskému fotbalu. “Podmínky u nás v Česku se zlepšily, je tu mnohem více profesionalismu než bývalo. Holky na sobě začaly více pracovat. Trenéři jsou dobří. Je to znát i v Lize mistryň. Chybí jen kvalitní zápasy v domácí lize. Fotbalistky z českých klubů chodí do práce, pak rovnou na tréninky. Je to znát a liga není tolik kvalitní.”

Útočnice Voňková (26) poskytla také rozhovor pro web ČT, mluví i o Spartě a o Slavii: “Ve Spartě jsou například Američanky, do Slavie dorazila Islanďanka. Ty příchody jsou dobré z pohledu konkurence v kádru. Jinak je to spíše posilnění pro Ligu mistryň. Myslím, že pro ligu, kde Sparta nebo Slavie vyhrávají 10:0, zahraniční posily nejsou potřeba. Největší rozdíl mezi Slavií a Spartou a třeba Bundesligou je zejména v konkurenci. Ať už jsem hrála v Jeně nebo Duisburgu, všude byla konkurence velká. Teď působím v Bayernu, kde je ještě větší. Nutí vás to neustále pracovat, zlepšovat se. Nemáte čas přemýšlet, že byste polevili. Pořád musíte makat. Když se vám něco nepovede, posadí vás na lavičku. To je v zahraničí rozhodně náročnější,” zdůrazňuje Lucie.

“V Bayernu jsme zázemím jako princezny. Trochu výhody mají Němky než cizí hráčky. Zápasy jsou často v televizích. Proč říkám princezny? Máme úplně všechno, na co si vzpomeneme. Máme fyzioterapeuty, renomované doktory, k regeneraci máme různá elektra, bazény, sauny. Je jedno jestli jako reprezentantka vyhrála mistrovství světa a několikrát Fotbalistku roku, všichni jsou v pohodě a nikdo se nad nikoho nepovyšuje. Němky jsou navíc rády, že nás mají, jelikož děláme v kabině srandu.”

A návrh Lucky, jak u nás zlepšit situaci v ženském fotbalu? “Jednou z možností by bylo spojit to s kluky, třeba s kategoriemi U15 nebo U17, aby byly nějaké pořádné kvalitní zápasy. Jsou tu jen tři týmy (Sparta, Slavia, Slovácko) a pak dlouho nic. Pak se čeká na Ligu mistyň, z které když rychle vypadnete, tak je hotovo. Za celou sezonu tak máte pouze jeden, dva opravdu těžké zápasy.”

 

Zpět na zprávy