Rozhovor s trenérem Ondřejem Prášilem nejen o studiu trenérské licence

Když nedávno byli za fotbalisty Písku Milan Fukal a Tomáš Pešír z Hráčské fotbalové unie a diskutovali s nimi o programu a práci pro hráče, tak se rychle po přihláškách do HFU doslova “zaprášilo.” Jak by ne, když třetiligový tým z jihu Čech trenérsky vede Ondřej Prášil, který na vzdělání klade velký důraz.

HFU klade hráčům na srdce to, aby hráči mysleli na svoji budoucnost – na spoření, na vzdělávání. Spousta z nich chce u fotbalu zůstat, třeba jako trenéři. Vy sám jste před časem studium nejvyšší licence úspěšně dokončil…
První licenci jsem začal studovat už při aktivní hráčské kariéře. Dlouho jsem věděl, že i později budu chtít být u fotbalu. Tak to má asi většina kluků. Proto jsem se rozhodl na nic nečekat a jít do toho. Po dostudování trenérské A licence jsem se rozhodl, když se otevřel kurs nejvyšší licence UEFA Pro, že do toho půjdu. Nebylo o čem váhat.

 

Musel jste se speciálně připravovat na přijímací zkoušky, nebo to „šlo samo“?
Určitě je příprava nutná. Pokud si někdo myslí, že udělá přijímačky rovnou „ze hřiště“ tak se plete. Přijímací řízení se skládalo ze dvou testů. Kdo se vůbec nepřipraví, tak jimi neprojde. Je nutné znát odbornou terminologii a mnoho dalších věcí. Na druhou stranu, pokud se na to člověk připraví, neměl by s tím mít problém.

 

Jak těžké bylo nejvyšší licenci získat a jak dlouho to trvalo?
Studium profi licence trvalo dva roky. Bylo to celkem náročné, zejména časově. Každý měsíc jsme měli intenzivní přípravu. Jedná se opravdu o velký rozsah znalostí. Nikoli jen metodologie, fotbalová taktika a vůbec oblast sportovního tréninku, ale i psychologie a podobně. Každopádně jsem si celý proces studia užíval. Sešla se opravdu dobrá parta a byly i chvíle plné legrace a hecování.

 

Jak dlouho jste se musel připravovat na závěrečné zkoušky a jaká byla jejich náročnost?
Zkoušky na profi licenci se skládají ze tří částí – seminární práce, vlastní trénink s mužstvem a další zkouška z několika odborných témat. Celá organizace kurzu vás ale na závěrečnou zkoušku dobře připraví, donutí vás dělat svou práci tak, aby to na konci každý zvládl.

 

Jaké máte trenérské ambice?
Chci se dostat v trenérské kariéře ještě výš. Začít třeba ligou dorostu a poté se dostat do 1.ligy, to je cíl každého trenéra. A chtěl bych zažít tu atmosféru ligy a ten šrum okolo ní, tak jako za hráčských časů. Na druhou stranu musím říct, že v Písku máme nadstandardní podmínky. Všechno je velice profesionální. Troufnu si říct, že je to srovnatelné s vyššími soutěžemi.

 

Jak vnímáte snahy HFU právě v oblasti vzdělávání hráčů? Fotbalisté se sami zajímají o získání trenérských licencí.
Je to super nápad a vidím v tom velký smysl. Jsem rád, že tu Unie je, chce informovat hráče, vysvětlit jim celý ten systém licencí, proces studování, a tedy možný přístup k trenéřině. To může mnohým klukům pomoct zůstat u velkého fotbalu. Hráči to vítají. Doporučil bych všem, kdo plánují trenérskou kariéru, aby i s pomocí HFU, začali co nejdříve. Ideálně ještě při jejich aktivní kariéře hráče.

 

Jak na Vás působilo setkání HFU s hráči ve vašem klubu?
Byl tu Milan Fukal s Tomášem Pešírem, kterého už nějaký čas znám, takže jsem věděl už dopředu víc. On umí dobře mluvit, práce Unie má obsah, je to dobře připravené. Kluci v kabině se o to moc zajímali a tomuto projektu fandí. Jsou to chytří kluci a vidí v Hráčské fotbalové unii velkou budoucnost. Proto jich okamžitě většina do Unie vstoupila.

Zpět na zprávy