HFU přesvědčí vedení FIFPro, že je v Česku pro hráče ta pravá

Hráčskou fotbalovou unii ve svých stanovách uznává a věcně s ní na čistě profesionální bázi spolupracuje Fotbalová asociace ČR. Respektují ji fotbalové kluby. Ale Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů (FIFPro) bude zatím dále uznávat jako svého člena ČAFH, oznámil sekretář FIFPro. 


HFU má podepsané Memorandum o respektu a vzájemné spolupráci v dokumentu nazveném Velká fotbalová rodina (dalšími signatáři jsou např. Ligová fotbalová asociace, FAČR, Unie trenérů, Asociace agentů). FAČR dále uvádí, že jediným respektovaným partnerem v oficiálních jednáních za hráče je na území České republiky pouze Hráčská fotbalová unie.

Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR k roční existenci HFU nedávno řekl: „Existence HFU je klíčová věc pro demokratické vnímání práv hráčů. Vzájemná jednání jsou věcná, vztah Fotbalové asociace a Unie hráčů je profesionální. HFU se jeví jako sebevědomý a důvěryhodný partner. Víme, že intenzivně pracuje také na svém ukotvení v mezinárodním fotbalovém prostředí, a to může profesionálním hráčům u nás ještě více prospět.”

Sekretář FIFPro pan T. van Seggelen uvedl: “My jsme celosvětový zástupce hráčů, jsme nezávislá organizace a uznáváme jen zcela nezávislé hráčské organizace.” Bez dalších podrobností tak naznačil, že FIFPro pochybuje o nezávislosti HFU.

Hráčská unie, kterou v Česku před rokem založili samotní hráči, toto odmítá: “Nezlobíme se na FIFPro, protože chápeme, že je informováno jednostranně ze strany ČAFH. Věříme, že FIFPro je natolik profesionální organizací, že si zjistí skutečný stav věcí a skutečný zájem o hráče ze strany HFU a pak posoudí nezávislost. Budeme se dál snažit FIFPro přesvědčit, že naše Unie je ta pravá.”

Hráčská fotbalová unie má transparentní demokratické stanovy, minulý rok si přímo samotní hráči zvolili ve volbách pětičlenné vedení i další zástupce/hráče do Kontrolní a revizní komise.

Unie se během roku stala významným spolehlivým partnerem pro fotbalisty, kterým nabízí zdarma právní pomoc, rychlé zprostředkování zdravotní péče. Snaží se je vzdělávat, vést k odpovědnosti a motivuje je ke spoření. Pracuje s nimi také v oblasti prevence v boji s dopingem a proti nelegálnímu sázení. Poskytuje jim také spoustu benefitů prostřednictvím partnerů a sponzorů.

Zpět na zprávy